Po co ten katar? - Przedszkole nr 34 w Płocku

Po co ten katar?
Nasz nos to naprawdę bardzo przydatna część naszego ciała, która stoi na straży stanu zdrowia naszego organizmu. Nos nigdy nie jest do końca suchy. Nabłonek nosa produkuje lepki śluz, w którym zanurzone są miliony rzęsek. To właśnie on (śluz) wychwytuje wszystkie patogeny docierające do naszego organizmu – oczywiście jeśli oddychamy nosem! Sprawny ruch rzęsek wydala wszystko to, co do niego się dostało. Katar jest więc objawem, że coś: wirus, bakteria alergen etc. wniknęła do naszego ciała i rozpoczęła się walka z intruzem.
Czasem jest tak, zwłaszcza w sezonie grzewczym, że śluzówka nosa jest nadmiernie wysuszona, stąd dochodzi do obrzęku i może pojawić się intensywna produkcja wydzieliny, mająca na celu nawilżenie nosa. Pojawia się wtedy często objaw zatkanego nosa, a nawet chrapanie. Dlatego zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym warto nawilżać nos zwykłą solą fizjologiczną. A nade wszystko wszelkie długo trwające infekcje kataralne, ropne wydzieliny, problemy - zwłaszcza z małym noskiem - skonsultować z lekarzem!
Dbajmy o swoje nosy :o)
Kasia Jóźwiak (neurologopeda kliniczny, pedagog specjalny)