Jak właściwie czyścić nos? - Przedszkole nr 34 w Płocku

Jak właściwie czyścić nos?
Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak właściwie oczyszczać nos? Jak go wydmuchiwać, tak, aby jak najlepiej go udrożnić, a przy tym przynieść więcej pożytku niż szkody?
Zasada jest bardzo prosta. Należy dmuchać każdą dziurkę OSOBNO! Kiedy oczyszczamy prawą dziurkę, zatykamy lewą. Kiedy oczyszczamy lewą dziurkę, zatykamy prawą.
Dlaczego nie należy, a nawet nie wolno dmuchać obu dziurek naraz? Wydzielina z nosa, którą chcemy opróżnić, przy jednoczesnym wydmuchiwaniu jednej i drugiej dziurki, może dostać się do zatok, a nawet do ucha środkowego. Zalegająca wydzielina może doprowadzić do stanu zapalnego. Dlatego pamiętaj! Dmuchamy pierwszą dziurkę i w tym czasie zatykamy drugą. Następnie dmuchamy drugą dziurkę i w tym czasie zatykamy pierwszą!
Z życzeniami jak najczęściej czystych nosów :)
Kasia Jóźwiak (neurologopeda kliniczny, pedagog specjalny)